آنژیوکت، از آن دسته تجهیزات پزشکی است که بلافاصله پس از شاخته شدن آن، به طور مکرر و دائم، مورد استفاده در تمامی سطح جهان قرار گرفت

آنژیوکت چیست و چه کاربردی دارد؟

آنژیوکت، از آن دسته تجهیزات پزشکی است که بلافاصله پس از شاخته شدن آن، به طور مکرر و دائم، مورد استفاده در تمامی سطح جهان قرار گرفت. در واقع باید اشاره کنیم که امروزه، یکی از مهم ترین و اصلی ترین لوازم و تجهیزات پزشکی که در بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرد، آنژیوکت می باشد. آنژیوکت ها، لوازمی هستند که با استفاده از آن ها، می توان عملیات تزریق را به راحتی انجام داد. همانطور که می دانید، تزریق ها به روش های مختلفی انجام می شوند. و یکی از لوازم و تجهیزاتی که در طول تزریقات به می زان بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد و جزو اصلی ترین لوازم تزریقات به شمار می روند، آنژیوکت می باشد. آنژیوکت، وسیله ای است که برای تزریقات طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد.

جالب است بدانید که آنژیوکت ها، دارای بخش های مختلفی هستند و تمامی اجزاء آن، توانسته اند در کنار یکدیگر، مجموعه ای عالی و هماهنگ را برای تزریقات ایجاد کنند. در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره آنژیوکت، و همچنین اجزاء مختلف آن بیان کردیم. در نتیجه می توانید با مطالعه مطلب زیر، همه چیز را درباره آنژیوکت ها بدانید و نتیجه، موارد استفاده و همچنین قیمت آنژیوکت را بشناسید. پس توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

آنژیوکت چیست؟

آنژیوکت ها یا Angiocatheter))، با توجه به ساختاری که دارند، جزو آن دسته از لوازم و تجهیزات پزشکی ای قرار می گیرند که با استفاده از آن ها، می توان چندین کار را انجام داد. به بیان بهتر، انژیوکت ها، وسیله هایی چند کاره هستند که از آن ها برای تزریقات وریدی استفاده می شود. در واقع باید اشاره کنیم که این تجهیزات پزشکی، دارای ساختاری انعطاف پذیر هستند که می توان گفت بهترین و مناسب ترین وسیله برای مایع درمانی و تزریقاتی که داخل عروق صورت می گیرد است.

استفاده های آنژیوکت

آنژیوکت ها وسیله هایی هستند که به منظور هدفی کلی و خاص مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع باید اشاره کنیم که تمامی کاربردی هایی که در ادامه از آنژیوکت بیان خواهیم کرد، زیر مجموعه ای از عملیات تزریق است. به همین منظور، شاید به صورت کلی تمامی این عملیات، به صورت واحد تصور شوند. اما باید اشاره کنیم که هر کدام، دارای کاربرد های متفاوتی بوده و هیچ کدام از آن ها بدون وجود آنژیوکت قابل اجراه نیستند. از جمله کاربرد های آنژیوکت، می توان به تزریقات مایعات به صورت وریزی، خون گرفتن، و همچنین سرم تراپی اشاره کرد.

مزایای استفاده از آنژیوکت

آنژیوکت ها، تجهیزاتی هستند که نسبت به سایر روش های تزریقی، دارای امنیت بسیار بالاتر و بیشتری هستند. در واقع باید اشاره کنیم که امروزه، آنژیوکت ها، دارای عالی ترین و بهترین کیفیت و امنیت هستند. به همین سبب، برای عموم تزریقات وریدی مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است در تزریقاتی که زمان نسبتا زیادی به طول می انجامند، استفاده از آنژیوکت بسیار به صرفه و مناسب است.

ساختار

آنژیوکت، دارای یک کانتر می باشد که قابل انعطاف است. این کانتر با قرار گرفتن در داخل رگ ها، می تواند عملیات تزریقات را به راحتی و به بهترین شکل ممکن انجام دهد. در واقع باید اشاره کنیم که این کانتر، به همراه یک سوزن، وارد ورید شده، و پس از قرار گرفتن در داخل رگ ها، سوزن از آنژیوکت خارج می شود. و در نهایت، کانتر در رگ ها می ماند و عملیات تزریقات تکمیل می شود. پس از خروج سوزن از آنژیوکت، آن را با استفاده از چسب آنژیوکت که کاملا ضد حساسیت می باشد، بر روی دست محکم می کنند. آنژیوکت ها دارای دو پره نیز می باشند که به منظور استفاده راحت تر و قرار گرفتن بر روی دست ها مورد استفاده قرار می گیرند. یک دریچه ای بر روی آنژیوکت ها وجود دارد که می توان تزریقات را از طریق آن انجام داد. جالب است بدانید که پک هایی که انژیوکت ها در آن قرار می گیرند، تا 72 ساعت قابل استفاده هستند.

انواع آنژیوکت

آنژیوکت ها دارای انواع مختلفی می باشند. در واقع باید اشاره کنیم که امروزه، آنژیوکت ها در انواع مختلفی تولید می شوند که تمامی آن ها، با بهره مندی از استاندارد هایی که توسط سازمان استاندارد جهانی تعیین شده اند، تولید می شوند. امروزه آنژیوکت ها دارای 4 نوع مختلف هستند. و همچنین دارای 8 سایر مختلف هستند. این سایز ها، بر اساس اندازه سوزن ها مشخص می شوند که از آن ها می توان به رنگ نارنجی با سایز استاندارد 14، رنگ خاکستری با سایز 16، رنگ سفید با سایز 17، رنگ سبز تیره با سایز 18، رنگ صورتی با سایز 20، رنگ آبی با سایز 22، رنگ زرد با سایز 24، و در نهایت رنگ بنفش با سایز 26 اشاره کرد. لازم به ذکر است که هرچه عدد آنژیوکت ها کمتر باشد، سوزن آن ها قطور تر می شود.